Jak radzić sobie z niespodziewaną stratą? / „Szukając Alaski”, John Green [ 177 | 2023 ]

atypowa ocena: 7/10

„Szukając Alaski” autorstwa Johna Greena to jedna z tych książek, którą się zapamiętuje. Jest to powieść młodzieżowa (jedna ze 100 najlepszych według New York Timesa), która nie tylko opowiada historię dorastania, ale również stawia ważne pytania o głębszy sens życia. Z jednej strony lekka, nie unika jednak tego co arcytrudne – porusza zagadnienie traumy po utracie kogoś bliskiego.

Powieść opowiada historię Milesa Haltera, młodego chłopaka, który postanawia opuścić swoje rodziców i uczęszczać do szkoły z internatem Culver Creek. Miles jest znudzony swoim dotychczasowym życiem i poszukuje przygód. W Culver Creek poznaje nowych przyjaciół, w tym nieco bezczelnego Chipa Martina oraz enigmatyczną dziewczynę, tytułową Alaskę Young. To spotkanie zmienia jego życie na zawsze.

Powieść Johna Greena jest nie tylko opowieścią o pierwszych miłościach i przyjaźniach, ale również refleksją na temat dorastania i poszukiwania sensu życia. To książka, która przemawia do młodych czytelników, ale jest kierowana również do tych, którzy już dawno przeszli przez okres dorastania. Autentyczność i emocjonalna głębia tej powieści sprawiają, że jest ona tak wciągająca.

W „Szukając Alaski” John Green bierze się za naprawdę trudne tematy. Czytelnik jest świadkiem rozmaitych przeżyć bohaterów – ich radości, bólu, wątpliwości i poszukiwań. Autor stawia pytania o znaczenie słów, o to, jakie ślady zostawiamy po sobie w życiu innych ludzi i o to, jak trudno jest pogodzić się z utratą. To książka, która pozwala czytelnikowi zastanowić się nad własnym życiem i wyborami.

Jednym z wątków przewodnich powieści jest tajemnica związana z postacią Alaski Young, której życie jest pełne sprzeczności. Dziewczyna ta jest niezwykle intrygująca nie tylko dla głównego bohatera książki. Z jednej strony pełna życia i optymizmu, ale jednocześnie obarczona swoimi własnymi demonami. Zagadka związana z Alaską stanowi serce tej powieści i sprawia, że książkę tą pochłoniemy w jeden wieczór.

Czytelnicy, którzy wcześniej mieli okazję przeczytać inne książki Johna Greena, znajdą w „Szukając Alaski” charakterystyczne dla tego autora elementy. Green jest znany z umiejętności kreowania autentycznych dialogów i monologów wewnętrznych bohaterów. To sprawia, że czytelnik czuje się, jakby był w towarzystwie prawdziwych nastolatków, którzy mierzą się z dylematami dorastania.

Nowe wydanie „Szukając Alaski” od Bukowego Lasu przyciąga świetnie dopasowaną do treści okładką. To projekt Natalii Twardy, która odpowiada też za świetnie przyjęte nowy wydania kryminałów Agathy Christie (Jubileuszowa Kolekcja). To pozycja, która z pewnością przyciągnie uwagę w księgarni i stanie się ozdobą każdej kolekcji książkowej.

Mimo że „Szukając Alaski” jest powieścią, która dotyka trudnych tematów i może wydawać się smutna, to nie jest ona pozbawiona humoru i ciepła. Bohaterowie, mimo swoich problemów, potrafią się śmiać i cieszyć chwilami szczęścia. To przypomina czytelnikowi, że życie to mieszanka zarówno smutku, jak i radości.

Choć to powieść kierowana w pierwszej kolejności do młodzieży, skorzystałem z jej lektury. Nie mogę stwierdzić, że zmieniła moje życie albo postrzeganie rzeczywistości. Nie ze wszystkim się zgadzam i nie każdy wątek mnie wciągnął, ale na pewno coś po tej książce ze mną zostanie. Choćby hobby Milesa do kolekcjonowania ostatnich słów znanych ludzi. To całkiem zabawny, ale i pouczający wątek.

Książkę polecam, bo zdecydowanie lubię Johna Greena. Ma facet niebywałą lekkość pióra – po prostu dobrze się go czyta. Darzę go wielką sympatią za „Antropocen”, który jest zbiorem esejów oceniających (dosłownie) różne elementy naszych czasów, więc z pewnym niepokojem sięgałem po „powieść młodzieżową”. Z radością musze stwierdzić, że się wybronił i mam ochotę na więcej.

Dodaj komentarz